Úvodní strana

e-mail

Malý přehled základních typů bodáků pro Automat Kalašnikova

Bodák je i v současné době důležitým příslušenstvím útočné pušky. Kromě jeho původního účelu se stává v současnosti víceúčelovým bojovým nožem vojáka. Klasickým příkladem toho je právě bodák k AK. V roce 1959 byl do výzbroje Sovětské armády zaveden AKM společně s novým bodákem, jedním z prvních víceúčelových bodáků. Je poměrně krátký, čepel tvaru bowie s pilovou lištou na boku hřbetu. V čepeli je obdélníkový otvor, do kterého můžeme nasadit čep spodní části pochvy. Bodák v této montáži lze použít jako nůžky na drát a to i pod elektrickým napětím.

Bodák k AK-47 a AKM Bodák k AK-74 a AK74M
Vlevo:bodák pro AK-47,vpravo:bodák pro AKM Vlevo:bodák pro AK-74,vpravo:bodák pro AK-74M

Bodák pro AK-47: byl zaveden do Sovětské armády v roce 1949 společně s AK-47. Má přímou, nožovou čepel s půlkulatými žlábky po obou stranách.Ostří je obráceno směrem k hlavni, souměrný hrot.Na příčce je nákružek na hlaveň, hned za ním se nachází poněkud neobvyklý mechanizmus stiskátka. Střenky na jílci byly nejprve vyráběny ze dřeva, později z plastu. Pochva je ocelová s látkovou závěskou, podobný typ pochvy byl použit u bodáku k pušce SVT-40.

Bodák pro AKM: tento bodák byl zaveden v roce 1959 pro AKM, AKMS dále pro odstřelovačskou pušku SVD Dragunov vz.63. Má čepel tvaru bowie s pilovou lištou na boku hřbetu. Ostří je obráceno směrem k hlavni, nesouměrný hrot, nepravé ostří. V čepeli je obdélníkový otvor, do kterého lze nasadit čep na spodní části pochvy. Bodák v této montáži lze použít jako nůžky na drát a to i pod elektrickým napětím. Jílec má střenky vyrobené z plastu, střenky přechází v oblou hlavici jílce, v ní je skryt mechanizmus stiskátka. V hlavici jílce je otvor pro provlečení slabého koženého nebo látkového řemínku. Na příčce je malý hák na uchycení řemínku a nákružek na hlaveň. Pochva je ocelová, černěná s pryžovým návlekem. Ve spodní části je zakončena nanýtovaným obdélníkovým čepem pro nasazení čepele a nanýtovanou zarážkou čepele. Součástí pochvy je kožená závěska s karabinkou.

Bodák pro AKM a AK-74: tento typ bodáku byl vyráběn od roku 1968-69 pro pozdější výrobní série pušky AKM, později pro pušky AK-74 a odstřelovačské pušky SVD vyráběné do poloviny 80. let. Od prvního typu bodáku pro AKM se odlišuje novým jílcem, který má kovovou hlavici a novou plastovou pochvou, kde již nebylo zapotřebí pryžového návleku. Plastové střenky jílce a pochva jsou vyrobeny ze stejného hnědooranžového plastu jako zásobník pro pozdější série AKM nebo pro AK-74. Bodák bývá označen značkou výrobce: šipka v trojúhelníku značí zbrojovku v Iževsku, hvězdička značí zbrojovku v Tule.

Bodák pro AK-74, AK-74M a AK řady 100: byl vyráběn někdy okolo roku 1984 pro AK-74, modernizovaný AK-74M, odstřelovačskou pušku SVD a později pro AK řady 100 určené pro export. Má nové souměrné ostří a také nově řešený jílec. Příčka je zjednodušená s nákružkem na hlaveň, nyní postrádá hák pro uchycení pojistného řemínku, který byl u předchozích typů bodáků. Celý bodák je s použitím nových technologií výrobně zjednodušen, plastové části jsou vyrobeny z polyamidu. Původně byly plastové díly vyráběny z polyamidu tmavé, tzv. švestkové barvy, od začátku 90. let z polyamidu černé barvy. Pochva bodáku tolik změn neprodělala, pouze se změnila barva a materiál plastové části.

Bodák použitý jako nůžky na drát Detail bodáku při stříhání drátu
Bodák použitý jako nůžky na drát Detail bodáku při stříhání drátu


Podklady:

Fotografie:
The AK site
Literatura:
Moudrý P.: Bodáky Československa, ARS-ARM, Praha 1992
ŽUK A.B.: Pušky a samopaly, Naše vojsko, Praha 1992
Časopis Střelecký magazín

Zpracoval Zdeněk Loprais © 2002 Bez souhlasu autora není povoleno jakékoli kopírování údajů.