Úvodní strana

e-mail

Mimo SSSR se útočná puška AK vyráběla licenčně v Bulharsku, Egyptu, Rumunsku, Jugoslávii, Maďarsku, Polsku, Severní Koreji, bývalé NDR a Číně. Tyto země samozřejmě vyráběly k této útočné pušce i bodák. Tyto bodáky vyráběné licenčně se od původního sovětského bodáku v některých detailech a použitých materiálech odlišují. Na této stránce bych chtěl pár zajímavých typů bodáků vyráběných mimo SSSR představit a trochu blíže popsat.


Polský bodák pro pušku Kbk AK (AK-47)
Polský bodák pro pušku Kbk AK (AK-47)
Polská kopie sovětského bodáku k pušce AK-47, pro polskou pušku Kbk AK vyráběný od roku 1957 do roku 1974. Na příčce rukojeti je na jedné straně vyražen letopočet výroby, na druhé straně číslo 11 v oválu - označení zbrojovky v Radomi. Pochva bodáku je odlišná proti svému sovětskému vzoru, postrádá na spodním konci ostruhu a má jiný kožený závěsník. Pochva k tomuto bodáku a vyražené číslo 11 v oválu jsou typické znaky pro polský bodák k Kbk AK.
Maďarský bodák pro AMD-65
Maďarský bodák pro AMD-65
Bodák má stejný tvar jako sovětský bodák na AKM typ 1, střenky jsou vyrobeny z hnědého či hnědočerveného plastu, pojistný řemínek na rukojeti je vyroben z hnědé kůže. Pochva bodáku odpovídá sovětskému modelu na AKM typ 1, s tím rozdílem, že pryžový návlek je vyroben z gumy žlutavé barvy - typický znak maďarských bodáků. Závěsník pochvy bodáku postrádá průvlek na opasek, je zakončen karabinkou, která se připíná na posuvku opasku. Některé bodáky jsou označeny vyraženým číslem na příčce rukojeti a na spodním konci pochvy u vybrání pro sříhání drátu.
Polský bodák 6H4 pro Tantal wz. 88, Beryl wz. 96
Polský bodák 6H4 pro pušky AKMS, Tantal wz. 88, Beryl wz. 96
Bodák má stejný tvar jako sovětský bodák na AKM 2. typu, s tím rozdílem, že oproti němu čepel postrádá pilovité ozubení, což je typický znak polských bodáků, pojistný řemínek na rukojeti je vyroben ze světlé kůže. Pochva k bodáku odpovídá sovětské na AKM typ 1. Bodák bývá označen vyraženým číslen na příčce rukojeti a na kovové části pochvy pod pryžovým návlekem - obě čísla by měla soulasit.
Východoněmecký bojový nůž KM 87 (Kampfmesser 87)
Východoněmecký bojový nůž KM 87 (Kampfmesser 87)
Poměrně vzácná varianta východoněmeckého bodáku, určeného zřejmě pro průzkumné jednotky NVA DDR. Nějaké informace o tomto zajímavém bodáku jsou zde
Severokorejský bodák pro Typ 58
Severokorejský bodák pro Typ 58
Jedná se o zcela odlišnou konstrukci od sovětských bodáků, která vypadá jako hybrid mezi bodákem na pušku AK-47 a bodákem na AKM. Čepel zřejmě vychází z bodáku AK-47, ale je kratší a má tvar bowie. Střenky jílce částečně vycházejí z bodáku AK-47, ale hlavice se stiskátkem připomíná hlavici u bodáku AKM. Pochva bodáku je v podstatě zkrácená pochva bodáku AK-47.
Indický bodák pro INSAS model 1988
Indický bodák pro INSAS model 1988
Indický dodák v pušce ISAS (Indian National Small Arms System), což je indická puška, která konstrukčně vychází z AK-47, ale některé konstrukční prvky jsou převzaty z pušek FN FAL a HK G3. Bodák k pušce INSAS vychází ze sovětského bodáku k AKM 2. typu, s několika odlišnostmi. Ostří čepele bodáku je obráceno směrem dolů od hlavně, nikoli nahoru k hlavni, jak je běžné u bodáků k půškám AK. Čepel bodáku je zřejmě delší a je černěná stejně jako ostatní kovové díly. Nákružek na hlaveň je doplněn pomocnou muškou. Hlavice rukojeti se stiskátkem má odlišný, více zaoblený tvar. Pochna bodáku kopíruje pochvu k sovětskému bodáku k AKM 2. typu s nejvýraznějším rozdílem, že spodní kovová část sloužící ke stříhání je doplněna otvírákem.
Čínský bodák pro Typ 81
Čínský bodák pro Typ 81
Čínský bodák k pušce Typ 81 je unikátní čínské konstrukce, která nemá žádný vzor v jiném bodáku pro AK, pouze hlavice jílce vychází ze sovětského bodáku k AKM 2. typu. Jílec je vyroben z hnědého plastu, příčka postrádá hák pro pojistný řemínek. Čepel je souměrná, středová s dvěma odlehčujícími drážkami po každé straně.
Rumunský bodák pro AIM 63 (AKM)
Rumunský bodák pro AIM 63 (rumunská verze AKM)
Rumunská verze sovětského bodáku k pušce AKM 1. typu, nejmarkantnějším rozdílem oproti sovětskému vzoru je odlišný masivnější závěsník pochvy, který se k pochvě připíná přes pryžový návlek pomocí dvou druků. Tento závěs, který byl vyráběn z kůže nebo z kombinace kůže a nylonu je typickým znakem pro rumunské bodáky. Pryžový návlek je vyroben z šedé gumy, bodák je označen vyraženým číslem na příčce rukojeti a kovové části pochvy pod pryžovým návlekem. Tento bodák byl exportován do Iráku, Sýrie, Libanonu a dalších zemí třetího světa.
Čínský bodák pro AK
Čínský bodák pro AK
Jedná se o zjednodušený model vycházející ze sovětského bodáku k AKM 2. typu, postrádá pilovité ostří a stříhací funkci. Pochva vychází z pochvy k bodáku AKM 2. typu, ale na spodním konci postrádá kovové zakončení sloužící pro stříhání. Plastové díly bodáku byly vyráběny z plastu černé nebo oranžové barvy. Mimo tento typ vyrábí Čína poměrně přesnou kopii sovětského bodáku k AKM 2. typu, který je zřejmě určen k puškám vyráběným na export.

Doporučuji: Bayonets of The Modern Kalashnikov: 1959-Present na stránkách Avtomats in Action!

Zpracoval Zdeněk Loprais © 2002 - 2005 Bez souhlasu autora není povoleno jakékoli kopírování údajů.