Úvodní strana

e-mail

Odstřelovačská puška OP 96 Falcon

Odstřelovačské pušky Falcon - nahoře s denním zaměřovačem ZD 10x50, dole s nočním zaměřovačem ZN 6x - kliknutím zvětšete
Odstřelovačská puška OP 96 Falcon

Velkorážová odstřelovačská puška OP 96 Falcon je moderní zbraní pozemních a speciálních vojsk určená k ničení nepřátelské techniky jako jsou prostředky velení či řízení palby raketového vojska a dělostřelectva, lehká obrněná vozidla, spojovací technika, radary, letadel či vrtulníků na letištích, skladů paliva a munice aj. na velkou vzdálenost. Odstřelovačská puška Falcon byla vyvíjena od 1. poloviny 90. let ve vsetínské zbrojovce ZVI a. s. (bývalá Zbrojovka Vsetín), první prototyp byl veřejnosti představen na výstavě IDET 93. Od té doby prošla puška několika úpravami, které nejvýrazněji postihly pouzdro závěru, úsťovou brzdu, zásobník a pažbu. V lednu 1998 byly ukončeny vojskové zkoušky ověřovací série a od jara 1998 již běží sériová výroba. Odstřelovačská puška Falcon byla firmou ZVI vyvinuta ve dvou verzích: typ OP 96 v ráži 12,7x107 mm a typ OP 99 (dříve označovaný OP 97) v ráži 12,7x99 mm Browning. Pušku v současnosti vyrábí firma ZVI a. s., v AČR jsou puškou Falcon ve verzi OP 96 pro náboj 12,7x107 mm vyzbrojovány výsadkové a speciální jednotky. Odstřelovačská puška Falcon je velkorážová opakovací odstřelovačská puška s Mauserovým uzamčeným závěrem se dvěma uzamykacími ozuby a zkráceným (bull-pup) pouzdrem. Puška má válcové pouzdro závěru, které je dělené. První část pouzdra, v níž je uložena hlaveň, tvoří díl sloužící k uzamčení nábojové komory závěrem. Druhá část je součástí pažby a je tvořena dílem, do jehož dutiny se zasouvá závěr před nabitím náboje do nábojové komory. Spojení první a druhé části závěru je řešeno pomocí speciálního čepu. Zbraň může být vybavena schránkou na dva náboje nebo je spodní otvor uzavřen krytkou pro nabíjení po jedné ráně. Velkou výhodou je, že puška je jednoduše rozložitelná na dvě základní části a může být přenášena ve speciálním pouzdru, což je především výhodné při seskoku se zbraní padákem. Výrazná úsťová brzda s bočními kanály má účinnost 70 % a zárověň nezpůsobuje víření prachu v terénu, odpružená botka pažby zajišťuje vysoké utlumení sil zpětného rázu a komfort pro střelce. Puška je vybavena sklopnou, výškově stavitelnou dvounožkou. Zvláštní výbavu tvoří výsadkářské pouzdro pro přenos a seskok.

Detail uchycení denního zaměřovače ZD 10x50
Detail uchycení denního zaměřovače ZD 10x50

Puška je standardně vybavena denním zaměřovacím dalekohledem ZD 10x50 z Meopty Přerov, pro nouzové použití je zbraň vybavena mechanickými mířidly. Denní dalekohled ZD 10x50 je určený pro detailní pozorování oblasti a pro přesné míření zbraně za denního světla nebo za zhoršených světelných podmínek s pomocí svítícího kříže. Skládá se z tubusu s objektivem, střední části s ovládacími prvky stranové a výškové rektifikace, nastavení vzdálenosti střelby, osvětlení kříže a nastavení intenzity osvětlení, dále prostoru na baterie a tubusu s okulárem. Za určitých podmínek oranžový filtr zlepšuje podmínky pozorování. Sluneční štít odstraňuje nežádoucí sluneční paprsky odrážející se od objektivu a znesnadňuje odhalení střelce. Pro sledování terénu a přesné zamíření zbraně v noci a za snížené viditelnosti se používá pasivní noční zaměřovač ZN 6x z Meopty Přerov. Noční zaměřovač se skládá z tubusu se zrcadlovým objektivem a mikrokanálovým zesilovačem jasu obrazu generace 2+. Na okulárové části jsou prvky pro horizontální i vertikální rektifikaci, točítko pro nastavení vzdálenosti, točítko pro zapnutí přístroje a rozsvícení a regulaci jasu záměrné značky. Na objektiv musí být nasazena krytka pro ochranu přesvětlení zesilovače jasu pro použití dalekohledu ve dne. Okulár je vybaven ochrannou gumovou očnicí. Noční zaměřovač váží 2,5 kg a je napájen dvěma články AA 1,5 V.

Odstřelovačská puška OP 96 Falcon - kliknutím zvětšete
Odstřelovačská puška OP 96 Falcon


Technicko - taktická data odstřelovačské pušky OP 96 Falcon :
Ráže 12,7 mm
Náboj 12,7x107 mm
Hmotnost jednoranné pušky 12,7 kg
Hmotnost pušky s naplněným dvouranným zásobníkem 13,4 kg
Celková délka zbraně 1380 mm
Délka hlavně 927 mm
Účinná střelba ve dne 1600 m
Účinná střelba v noci 800 m
Úsťová rychlost 790 - 900 m/s
Účinnost úsťové brzdy 70 %
Kapacita zásobníku 2 náboje

Podklady:

Fotografie:
ZVI a. s.
Armáda České republiky - propagační materiály
Časopis Commando plus
Literatura:
ZVI a. s.
Meopta Přerov
Časopis Střelecký magazín
Časopis ATM

Zpracoval Zdeněk Loprais © 2002 - 2004 Bez souhlasu autora není povoleno jakékoli kopírování údajů.