Útočný nůž vzor 75

Útočný nůž vzor 75

Úvod
Kdo by neznal UTON neboli útočný nůž vzor 75, který je zavedený do výzbroje výsadkářů, průzkumníků, letců a dalších specialistů AČR, zásahových jednotek PČR, nůž oblíbený mezi trampy a příznivci airsoftu. Na tomto místě chci popsat tento známý útočný nůž. Jedním z důvodů proč jsem se rozhodnul rozhodl napsal tento článek bylo, že jsem chtěl alespoň částečně osvětlit různé dohady týkající se tohoto nože a podělit se všemi o některé zajímavé informace, které určitě budou zajímat začínající sběratele či nadšence čs. vojenské historie. V tomto článku vycházím především z níže uvedených článků, které vyšly před několika lety ve Střelecké revui a Střeleckém magazínu.

Útočný nůž vzor 75 - kliknutím zvětši
Útočný nůž vzor 75, série 0002 s pochvou s malými nýty s půlkulatou hlavou a podložkou

Vývoj a výroba
Útočný nůž vzor 75 byl vyvíjen od počátku 70. let a to především z důvodu zastaralosti útočného nože VO-7, který byl v naší armádě zaveden od počátku 50. let. Práce na vývoji se ujali pracovníci výzkumného ústavu 010 Slavičín ve spolupráci s výrobcem nožířského zboží, národním podnikem Mikov. Pro výrobu a přejímání útočných nožů vz. 75 byly schváleny technické podmínky TP-VD-648-76 datované 15. prosince 1976. Za materiál čepele byla po zkouškách vybrána s ohledem na odolnost proti korozi - nerezavějící ocel ČSN 17029, která má být tepelně zpracována technologií MARTFROST na povrchovou tvrdost v rozmezí 50 - 58 HRC. Čepel nože měla být oboustranně broušena na drsnost povrchu Ra=0,2 až 0,8 a nesměla mít vysoký lesk. Rukojeť byla vytvořena z navulkanizované pryže, kterou v n. p. GUMOKOV Hradec Králové lisovali na čepel. Před nalisováním rukojeti se nýtovaly na čepel dva plíšky jako vyztužení zadní části pro nasunutí pilníku a pilky. Na vývoji tohoto příslušenství (pilníku a pilky) spolupracovali vývojoví pracovníci s podnikem Ajax Jihlava. Pro výrobu pilníku a pilky byla předepsána ocel jakosti 14 180. Tvrdost činné části pilníku byla stanovena v rozmezí od 56 do 60 HRC, povrchová tvrdost pilky byla stanovena v rozmezí od 45 - 54 HRC. Kožená pochva byla vyráběna národním podnikem Kozak. Armádě byly útočné nože vz. 75 dodávány v papírové krabici, ve které bylo zabaleno 10 ks nožů a jeden obtahovací kámen.

Útočný nůž vzor 75 - kliknutím zvětši
Útočný nůž vzor 75, série 0003 s pochvou s malými nýty

Co znamenají čísla na čepelích vojenského provedení nožů UTON ?
Čtyřmístné číslo na čepelích vojenského provedení je číslo výrobní série, pod kterým se skrývá i způsob výrobního zpracování čepelí.
0001 - výrobní série ještě plně neodpovídající rozsahu technických podmínek, čepel kovaná za tepla (vyrobeno asi 500ks)
0002 - čepel zhotovena stříháním z plného materiálu, opracovaná pouze broušením po kalení a rovnáním za studena (1680 ks)
0003 - čepel zhotovena stříháním z plného materiálu, opracovaná broušením a čepele chlazeny vzduchem v rovnacím přípravku (4500 ks)
0004 a další série - již odpovídají konečné technologii při výrobě čepelí (tj. výkovky).
Čísla série 0001 - 0004 byla ražena na pravé straně čepele u kořenu čepele, čísla 0004 - 0007 byla ražena na pravé straně čepele u hřbetu čepele. Nezaměňovat s noži, které v současné době vyrábí pro komerční účely firma Mikov, tyto jsou číslované na levé straně čepele. Většinou je na nich vyraženo číslo 0007, které je tam vyraženo pouze z toho důvodu, aby se nůž podobal vojenské verzi a tím se lépe prodával.

Dva způsoby značení útočného nože vzor 75 výrobní série 0004 - kliknutím zvětši
Dva způsoby značení útočného nože vzor 75 výrobní série 0004

Pochva útočného nože vz. 75:
kožená pochva armádního útočného nože vz. 75 prošla během sériové výroby malými změnami, které se týkaly především použití nýtů, které zpevňují prošití pochvy. V počátku výroby, tedy v roce 1976 se používaly menší nýty, které se zřejmě vytrhávaly, proto byly přibližně v roce 1977-78 nahrazeny větším typem nýtů. Zde uvádím několik typů kožených pochev podle typu použitých nýtů:
- s malými železnými nýty s půlkulatou hlavou a železnou podložkou (r. v. 1976)
- s malými mosaznými nýty s půlkulatou hlavou a železnou podložkou (r. v. 1976)
- s malými mosaznými plochými nýty s plochou hlavou (r. v. 1976)
- s malými mosaznými nýty se zakulacenou hlavou, spodní část má uprostřed díru (r. v. 1977)
- s velkými mosaznými nýty s dírou uprostřed, tyto nýty jsou vystouplejší (r. v. 1977, 1978, 1979)
- s velkými mosaznými nýty s dírou uprostřed, tyto nýty jsou plošší oproti předcházejícímu typu, zřejmě jsou víc nalisované (r.v. 1983)
Mimo změny v použití nýtů se v průběhu výroby kožené pochvy útočného nože vz. 75 změnil i lak použitý na vrchní části druku pojistného řemínku. Obvykle bývá lak na druku černý, může být i tmavě hnědý, existuje typ se silnější vrstvou použité barvy a typ se slabou vrstvou barvy, která se během požívání rychle oprýská.

Různé typy pochev útočného nože vzor 75 - kliknutím zvětši
Různé typy sériově vyráběných pochev útočného nože vzor 75

Jak rozeznat původní vojenskou verzi nože od současného komerčního provedení ?
Čepel původní vojenské verze má vyražené číslo na pravé straně čepele na rozdíl od komerční verze, která pokud není označena logem firmy Mikov, má číslo vyražené na levé straně (u komerčního provedení to bývá obvykle číslo 0007, viděl jsem i 0006, prý byla na trhu i 0009). Hřbet čepele (vroubkování) u vojenské verze bývá zakulacený, u komerční verze je rovný. V současné době se ostří na druhé straně čepele, které sahá asi do jedné poloviny čepele dělá asi o jeden cm kratší než u původní vojenské verze. Gumová rukojeť původní vojenské verze byla vyrobena v kooperaci s n. p. GUMOKOV Hradec Králové z tvrdé gumy, lesklé tmavě černé barvy a má mimo zdrsnění hladký povrch, současné verze gumových rukojetí si vyrábí Mikov sám a jsou vyrobeny z měkčí gumy, která již nemá tak tmavou barvu a jejich povrch má hrubší strukturu. Nejběžnější typ vojenské pochvy má nýty obráceny dírkami na přední stranu a pod průvlekem na opasek se nachází přejímací razítko, např. K6, zkřížené meče, 79, OTK 1, série 1. Přičemž K6 znamená výrobce Kozak, zkřížené meče a číslo 79 znamenají vlastnický znak armády a rok výroby, OTK je zkratka pro Oddělení technické kontroly. Pojistná šňůra původní vojenské verze je vyrobena ze silonu světle šedavo-zelené barvy (stejný materiál byl použit u padákové šňůry), současné pojistné šňůry jsou vyrobeny ze silonu výrazné světle zelené či černé barvy. Původní pilka, která je součásti příslušenství má jiný úhel sklonu zubů než současná verze.

Útočný nůž vzor 75 - kliknutím zvětši
Útočný nůž vzor 75, série 0005 s pochvou s velkými nýty

Falza:
mimo komerční verze útočného nože vz. 75 UTON, jsem na americkém internetovém aukčním portále eBay a na českém Aukru viděl prodávat i komerční provedení útočného nože, která se tváří jako originální armádní útočný nůž vz. 75 UTON, ale tyto nože bych se nebránil nazývat falzifikáty. Domnívám se, že na těchto nožích byly dodatečně provedeny tyto úpravy: na nůž bylo na nesprávnou (levou) stranu vyraženo číslo série 0003 nebo 0006, u série 0006 dokonce bylo číslo vyraženo příčně na spodní části čepele, což je naprosto nesprávně, protože originální série 0006 na tomto místě nebyla ražená. Pod průvlekem na opasek dodatečně vyraženo razítko imitující přejímací značku armády: K6, zkřížené meče, 77. Jinak je celý nůž včetně pochvy zcela stejný jako výše popisované komerční provedení útočného nože vz. 75 UTON. Na fotografii stažené z eBay je i komerční UTON v textilní maskovací pochvě, který nabízí firma Mikov pod označením 392-NG-4, na pochvě jsou dodatečně vyraženy imitace přejímacích značek armády a to jak na textilní části pochvy, tak i na koženkovém závěsu. Možným zájemcům mohu poskytnou fotografie prostřednictvím e-mailu. Je možné, že se s zvyšující cenou a poměrnou vzácností originálních armádních UTONů budeme stále častěji setkávat s padělky ve výborném stavu, kterými se falzifikátoři budou snažit oklamat sběratele. Zatím tyto padělky mohou oklamat začínajícího sběratele, který nemá dostatek informací nebo cizince, který se v životě neviděl původní armádní útočný nůž vz. 75.
Mimo tato falza útočných nožů vz. 75 jsem na známé military burze v Praze - Dejvicích a na burze v Kroměříži viděl na stole prodejce prototyp pochvy k útočnému noži vz. 75, která zářila novotou. Prodejce se mi dušoval, že jde zaručeně o originál. Později jsem zjistil, že výrobce této pochvy je známý brněnský sedlář Petr Hess, který mi řekl, že ji ovšem nevyrobil s úmyslem, aby tato pochva byla kýmkoliv vydávána za originál.


Technická data útočného nože vzor 75 :
Délka nože s pochvou 270 mm
Délka nože 248 mm
Délka čepele 14 mm
Šířka čepele 25 mm
Šířka hřbetu čepele 3 mm
Celková délka nástrojů 130 mm
Funkční délka nástrojů 83 mm
Šířka nástrojů 13 mm
Délka pojistné šňůry 2 m

Předpis k útočnému noži vz. 75 ke stažení zde, formát .zip, velikost 1,18 MB

Doporučuji:
- článek UTON vz. 75, Ing. Roman Plaček: Střelecká revue č. 9/2002, ke stažení ve formátu .jpg, strana 1, 2
- článek Útočný nůž vz. 75, Střelecký magazín č. 6/2002
- článek Varianty útočných nožů vz. 75, Střelecký magazín č. 12/2002, ke stažení ve formátu .jpg, strana 1, 2, 3

Podklady:

Fotografie:
Archív autora článku
Literatura:
Karel Morávek a Petr Moudrý, Československé chladné zbraně 1918-1994, ARS-ARM Praha 1995
článek UTON vz. 75, Ing. Roman Plaček: Střelecká revue č. 9/2002
článek Útočný nůž vz. 75, Střelecký magazín č. 6/2002
článek Varianty útočných nožů vz. 75, Střelecký magazín č. 12/2002

Zpracoval Zdeněk Loprais © 2006 Bez souhlasu autora není povoleno jakékoli kopírování údajů.