Makarov

Úvodní strana

e-mail

Pistole Makarov

Pistole Makarov se zásobníkem
Pistole Makarov se zásobníkem

Rudá armáda používala během druhé světové války pistoli Tokarev TT 30/33, která se v bojích sice osvědčila, ale přesto jí byly vyčítány i některé nedostatky. Byla ji vytýkána nepohodlná střelba z obrněných vozidel, samovolné vyskakování zásobníku, malá životnost bicí pružiny. Proto byl v roce 1945 v Sovětském svazu vyhlášen konkurs na novou služební pistoli, ve kterém dosáhla nejlepších výsledků pistole konstruktéra Nikolaje Fjodoroviče Makarova (1914-1988). V roce 1951 byla zavedena do výzbroje Sovětské armády jako 9 mm pistole Makarov. V současné době je pistole Makarov stále nejpoužívanější krátkou zbraní ve výzbroji ruské armády, milice a jednotek ministerstva vnitra.

Východoněmecká verze pistole Makarov
Východoněmecká verze pistole Makarov
Pistole Makarov byla konstruována pro ve své době nový pistolový náboj 9 x 18 Makarov, jehož tvůrcem byl Boris V. Semin. Pistole Makarov je značně ovlivněná konstrukcí pistole Walther PP, ovšem táhlo spouště, záchyt kohoutu, přerušovač, záchyt zásobníku a listová bicí pružina jsou Makarovovou vlastní tvůrčí prací. Pistole Makarov je samonabíjecí pistole s ocelovým tělem, dvojčinnou spouští a dynamickým neuzamčeným závěrem. Hlaveň je pevná, chromovaná s čtyřdrážkovým pravotočivým vývrtem, vratná pružina je navlečena na hlavni. Na levé straně zadní části závěru je mechanická pojistka, vlevo za lučíkem spouště je páčka záchytu závěru, obě plně dosažitelné palcem střelcovy pravé ruky. Zásobník je vyroben z ocelového plechu s velkými kontrolními otvory po obou stranách, kapacita zásobníku je osm nábojů 9 mm Makarov. Záchyt zásobníku je poměrně nemoderní, umístěný ve spodní části rukojeti a ztěžuje rychlou výměnu zásobníku. Pistole je vyráběna za použití třískového obrábění, zpracování je na dobré úrovni, povrchová úprava je velmi kvalitní. Pistole Makarov byla zavedena také do výzbroje některých zemí bývalé Varšavské smlouvy a spřátelených rozvojových zemí. V licenci se vyráběla v NDR jako Pi-M (Makarov), v Číně jako Typ 59, v bývalé Jugoslávii jako M67,dále v Lybii, KLDR a Bulharsku.

Podélný řez pistolí Makarov
Podélný řez pistolí Makarov

Náboj 9 mm Makarov

Autorem náboje je Boris V. Semin, který se zřejmě inspiroval nábojem 9 mm Browning krátký. Náboj 9 mm Makarov je 25 mm dlouhý, válcová nábojnice má délku 18 mm a prachová náplň váží 0,25 g. Střela vážící 6,1 g je 12,35 mm dlouhá o průměru 9,25 mm se téměř kulovitým zakončením. Maximální tlak může dosahovat 1500 barů, úsťová rychlost střely je 291 metrů/sec (při délce hlavně pistole Makarov). Kinetická energie činí při délce hlavně 90 mm 254 J. Zpětný ráz výstřelu nedosahuje takových hodnot, aby bylo nutné uzamčení hlavně při výstřelu, dovoluje tak použít jednodušší konstrukci mechanismu zbraně. Náboj 9 mm Makarov je dnes nejvýkonnější masově vyráběným nábojem pro pistole s dynamickým neuzamčeným závěrem.


Technicko - taktická data pistole Makarov :
Ráže 9 mm
Náboj 9x18 Makarov
Celková délka zbraně 160 mm
Délka hlavně 93 mm
Hmotnost prázdné zbraně 730 gramů
Hmotnost nabité zbraně 810 gramů
Úsťová rychlost 315 m/sec
Účinný dostřel 50 m
Bojová rychlost střelby 30 ran/min
Kapacita zásobníku 8 nábojů

Podklady:

Fotografie:
Valery Shilin's Gun Club
Literatura:
Valery Shilin's Gun Club
Časopis Střelecký magazín
Časopis Střelecká revue

Zpracoval Zdeněk Loprais © 2002 Bez souhlasu autora není povoleno jakékoli kopírování údajů.