Úvodní strana

e-mail

Samopal vzor 58

Samopal vz.58 P - kliknutím zvětšete
Samopal vzor 58 P

Československo bylo v rámci Varšavské smlouvy jedinou zemí, která měla zavedeny ruční palné zbraně převážně vlastní konstrukce, nikoliv licenčně vyráběné sovětské vzory. Také samopal vzor 58 je zbraní plně domácího původu. Konstruktérem samopalu vzor 58 byl Jiří Čermák a na vývoji se podílel také Ing. Bohuslav Novotný. Vývoj zbraně započal v roce 1956 ve Výzkumném a vývojovém ústavu závodů všeobecného strojírenství v Brně (později Konstrukta Brno). Výroba samopalů vzor 58 byla započata na přelomu let 1958-59 v závodě Přesné strojírenství (dnešní Česká zbrojovka) v Uherském Brodě a trvala až do roku 1988. V tomto období bylo vyrobeno téměř 900 000 kusů ve všech variantách. V současnosti je zaveden ve všech verzích v české a slovenské armádě, verze se sklopnou opěrou, samopal vz. 58 V je zavedena ve výzbroji Policie ČR a slovenské policie. Neznámým počtem samopalů vz. 58P a vz. 58V jsou vyzbrojeny některé speciální jednotky indické armády (např. Para Commandos), nezanedbatelný počet samopalů vzor 58 se objevil v současné době v Afghanistánu.

Samopal vz.58 V - kliknutím zvětšete
Samopal vzor 58 V

Samopal vzor 58 je lehká automatická ruční zbraň, fungující na principu tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně plynovým kanálkem na píst uložený nad hlavní. Závěr je přímoběžný a je uzamykán pomocí kyvné závory nesené závorníkem. Hlaveň je zasazena do pouzdra závěru, v němž je zajištěná čepem. Vývrt hlavně má 4 drážky je chromován vrstvou tvrdého chromu o síle 40 - 100 mikronů. V první třetině hlavně je uchycen plynový násadec, na ústí hlavně je našroubováno chránítko závitu. Pouzdro závěru je nákladně vyfrézováno z odlitku, což dělá samopal vzor 58 mnohem výrobně dražší něž např. ruský AKM. Pojistka, která plní zároveň funkci přepínače režimu střelby má tři polohy: 0 - zajištěno, 1 - střelba jednotlivými ranami, 30 - střelba dávkou. Zbraň je vybavena střeleckou pohotovostí: po vystřelení posledního náboje zůstane závěr zachycen v zadní poloze. Křivkové hledí je stavitelné v rozsahu 100 - 800 metrů po 100 metrech. Pro střelbu v noci a na skupinové cíle je na klapce hledí ryska "U" (universal) odpovídající střelbě na vzdálenost 250 - 300 metrů. Povrchová úprava samopalu byla prováděna fosfátováním s následným nátěrem vypalovacím lakem s následným vypálením. Pažba, pistolová pažbička a pažbení byly u prvních sérií vyráběny z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy.

Samopal vzor 58 P s nasazeným bodákem - kliknutím zvětšíte
Samopal vzor 58 P s nasazeným bodákem

Samopal vzor 58 byl do výzbroje ČSLA zaveden v těchto verzích :
Sa vz. 58 P – samopal s pevnou dřevěnou pažbou
Sa vz. 58 V – samopal se sklopnou kovovou ramenní opěrou
Sa vz. 58 Pi – samopal s pevnou dřevěnou pažbou a lištou na levé straně zbraně sloužící pro upevnění zaměřovacího infradalekohledu NSP-2, součástí jeho příslušenství je i sklopná dvojnožka, upevňující se při střelbě s infradalekohledem místo bodáku zespodu ústí hlavně a kuželovitý tlumič ohně místo chránítka závitu ústí hlavně. V současnosti se v AČR místo zastaralého infrazaměřovače NSP-2 používá moderní noční zaměřovač MEO 50 S s 3,2 x zvětšením vyráběný Meoptou Přerov.

Výsadkáři ČSLA se samopaly vzor 58 V - kliknutím zvětšíte
Výsadkáři ČSLA se samopaly vzor 58 V

Zakřivený, dvouřadý zásobník je vyroben z hliníkové slitiny a má kapacitu 30 nábojů. Bodák samopalu vzor 58 je nožový s půlkulatými žlábky po obou stranách se souměrným hrotem, střenky jílce byly u prvních sérií vyráběny z bukového dřeva, později z dřevěné lisované masy. Původní základní příslušenství samopalu vzor 58 tvoří čtyři zásobníky, sumka na zásobníky z hlazené kůže (původní sumka byla vyrobena z kombinace plátna a kůže), bodák vzor 58, pochva bodáku z hlazené kůže, jednotný popruh, plátěný pytlík na čistící a montážní nářadí, dvojdílný vytěrák, koudelníček, olejnička, chránítko ústí, cvičný nádstavec, montážní trn, žíněný kartáček. Jako speciální příslušenství k samopalu byla v roce 1960 zavedena svítící mířidla, tvořená nádstavcem hledí a mušky. Mířidla se přenášela v ochranném ocelovém pouzdru, které chránilo mířidla před poškozením a zároveň snižovalo negativní účinky radioaktivního záření svítící látky. Pro výsadkové jednotky bylo k samopalu vzor 58 V zavedeno několik typů plátěných výsadkových pouzder.

Vojáci AČR se samopaly vzor 58 V - kliknutím zvětšete Náboj 7,62x39
Výsadkáři AČR se samopaly vzor 58 V Náboj 7,62x39

Technicko - taktická data samopalu vzor 58 :
Ráže 7,62 mm
Náboj 7,62x39 vz.43
Délka zbraně 845 mm
Délka vzoru 58V se sklopenou pažbou 635 mm
Délka hlavně 390 mm
Váha zbraně bez zásobníku 2,90 kg
Váha zbraně s prázdným zásobníkem 3,10 kg
Váha zbraně s plným zásobníkem 3,60 kg
Úsťová rychlost 705 m/s
Teoretická rychlost střelby 750-850 ran/min
Praktická rychlost střelby - jednotlivé rany 40 ran/min
Praktická rychlost střelby - dávkami 120 ran/min
Maximální dostřel 2800 m
Účinný dostřel 350-500 m
Kapacita zásobníku 30 nábojů

Související články:

Nový článek ! Sumky k samopalu vzor 58
Československý podvěsný granátomet VG 70

Doporučuji:
Jiří Fencl: Samopal vz. 58, Naše vojsko, Praha 2005
- článek Samopal vz. 58 Pi (Ing. Jiří Fencl: Střelecký magazín č. 9/2004)
- článek Československé bodáky vzor 58 (Jan Šmíd: Střelecký magazín č. 2-5/2004)

Podklady:

Fotografie:
ČSSR v práci a obraně, Naše vojsko, Praha 1981
Česká zbrojovka
HERMEX
Armáda České republiky
SSK SWAMP
4. průzkumný prapor
Literatura:
Armáda České republiky
Časopis Střelecký magazín
Časopis ATM

Zpracoval Zdeněk Loprais © 2002 - 2005 Bez souhlasu autora není povoleno jakékoli kopírování údajů.